Ez a zsemlecipó recept pont az ilyen alkalmakra való, de figyelem függőséget okozhat, mert olyan szép és finom, hogy ha tehetnéd, minden nap sütnéd. :)
20 dkg simaliszt
20 dkg kenyérliszt
1 evőkanál burgonyapehely
1 késhegynyi aszkorbinsav
2 evőkanál étolaj
2 kávéskanál só
2 dkg élesztő
2,5 dl víz
A hozzávalókat egy tálba tesszük. Az élesztőt nem kell futtatni, csak arra szoktam vigyázni, hogy az olajjal közvetlenül ne érintkezzen. Vagyis először az olajat teszem bele és egy kicsit elkeverem a liszttel, aztán mehet bele az élesztő.
Géppel vagy kézzel alaposan kidagasztjuk, tényleg alaposan, attól lesz szép magas, foszlós a kenyér.
Kelesztő tálba teszem, 15 percig pihentetem, akkor finoman átgyúrom. Újra hagyom kelni, de most már addig, amíg kétszeresére dagad. Nem írok időt, mert ebben a melegben 20-25 perc is elég, de télen pl. több kell.
Akkor kiveszem a dagasztótálból, ismét átgyúrom, formázom, díszítem egy kicsi elvett tésztából készült mintákkal.
Egy jénait kibélelek sütőpapírral és kenyeret ebben kelesztem megint, a jénai tetejét is rátéve. Ismét a kétszeresére kell kelnie.
Ennek sem kel túl sok idő. Közben a sütőt előmelegítem. Hőfokot sajnos nem tudok írni, mert nekem csak egy régi típusú gáztűzhelyem van, annak a legnagyobb lángján sütöm a kenyereimet.
Amikor már szép nagy a kenyerünk, megvágjuk, hogy ha még hízni akar, - és mindig akar - akkor ott nyíljon tovább.
A kenyeret lespriccelem vízzel, a jénai belsejét is és beteszem a forró sütőbe. Kb 40 percig sütöm a fedő alatt, az utolsó 10 percre leveszem a jénai tetejét és egy kicsit lejjebb veszem a hőfokot. Valahol a takarék és a nagy láng közé.
Amikor már olyan a színe, amilyet szeretnék, akkor óvatosan kiveszem és rácsra teszem hűlni. Egy leheletnyit ismét ráspriccelek, de tényleg csak keveset, hogy ne ázzon el a kenyér.
Tudjátok mi a legjobb ebben a receptben? Hogy nem csak kenyér süthető belőle. Ahogy a neve is mutatja ezt eredetileg zsemléhez kísérleteztem ki, aztán egyszer lustaságból talán, egyben hagytam a mennyiséget. Így lett belőle zsemlecipó.
De megmutatom milyen zsemlét és kiflit lehet belőle készíteni.
Gyönyörű! De aki nem ehet fehér lisztet, vajon sikerülne teljes kiőrlésűből vagy tönkölyből is??
VálaszTörlésEgy másik variációban teljes kiőrlésűből van, igaz nem 100%-ig.
Törléshttp://morzsamesek.blogspot.hu/2017/08/magvas-vekni.html
Egy kicsivel több vizet biztosan felvesz
Ki fogom próbálni mert ez isteni biztos ! köszi .
VálaszTörlés